Odchudzanie w ciąży

Marchew

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Wtedy najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma nasz styl życia, a w szczególności codzienna dieta.

Staramy się robić wszystko, żeby maluchowi niczego nie brakowało i odżywiać w taki sposób, by zaspokajać wszystkie dziecięce potrzeby. Jednocześnie jednak wielu przyszłym mamom myśl o przybywających kilogramach spędza sen z powiek.

Czy odchudzanie się w ciąży jest bezpieczne?
Przede wszystkim każda ciężarna powinna zdawać sobie sprawę, że zwiększanie się masy ciała w tym wyjątkowym czasie jest całkowicie naturalne. Nie ma sposobu, by tego uniknąć. Dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia warto jednak zadbać, by w miarę możliwości przyrost tkanki tłuszczowej nie był zbyt duży. Najważniejsza w tym przypadku jest zbilansowana dieta w ciąży. Pięć lub sześć niewielkich posiłków dziennie, bogatych w owoce, warzywa i składniki odżywcze powinno w zupełności wystarczyć, by w czasie ciąży zachować dobrą formę.

Aby w ciągu tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy nie przybrać zbyt wielu zbędnych kilogramów, dobrze jest ograniczyć niezdrową żywność. Potrawy typu fast food, słodycze i liczne słone przekąski z pewnością bardzo szybko zaczną odkładać się w strategicznych punktach kobiecej sylwetki.

Ich jedzenie raczej nie przyczyni się do zdrowego rozwoju maleństwa. Co więcej, niezdrowe posiłki mogą potęgować niektóre z ciążowych dolegliwości, na przykład zgagę, niestrawność, wzdęcia czy powstawanie nieprzyjemnych obrzęków w okolicach dłoni oraz kostek.

Celem ciężarnej nigdy nie powinna być utrata kilogramów, ale raczej utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie. Warto jednak pamiętać, żeby nie próbować osiągnąć tego celu niedoborem kalorycznym. W czasie ciąży zapotrzebowanie na kalorie stopniowo wzrasta i nie należy odmawiać swojemu organizmowi odpowiedniego zastrzyku energii.

Kategorycznie należy zrezygnować z różnego rodzaju głodówek! Mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia kobiety w ciąży, a także negatywnie wpływać na rozwój maleństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.