Alpinarium, czyli górski świat za progiem

Fragment górskiego świata tuż za oknem, za progiem salonu? Dlaczego nie, rośliny górskie rosnące pośród głazów – to szczególnie spodoba się miłośnikom przyrody w jej najczystszej postaci. Także zimą alpinarium ozdobi naszą najbliższą przestrzeń za sprawą zimnotrwałych roślin.

Historia alpinarium

Już od wieków górskie rośliny uprawiano w klasztorach. Pierwsze prywatne alpinarium założył natomiast insbrucki botanik A. Kerner von Marilaun. W 1864 roku wydał on pracę, w której przedstawił pielęgnację roślin w alpinarium.

W kolejnych latach górskie ogrody zyskiwały na popularności. Stało się tak m.in. dzięki dużym ogrodom botanicznym, rozpowszechniającym wiedzę na temat roślinności górskiej.

Jak założyć alpinarium?

Należy dostosować alpinarium do wielkości naszej przestrzeni. Jeśli w naszym ogrodzie występują naturalne wzniesienia, to z całą pewnością warto je wykorzystać. Najlepsze jest zbocze o wystawie wschodniej albo południowo-wschodniej. Zbyt duże nasłonecznienie (na wystawie południowej) jest niewskazane dla wielu roślin. Wystawa północna natomiast odpowiednia jest dla roślin, które preferują cień.

Kamień naturalny to podstawa alpinarium

W alpinarium sprawdzą się następujące gatunki kamienia:

  • gnejs,

  • dolomity,

  • trawertyny,

  • tufy wapienne,

  • zwietrzałe wapienie,

  • otoczaki.

Górskie rośliny, szczególnie te wapniolubne, bardzo dobrze się rozwiną na skałach o odczynie alkalicznym (dolomity, wapienie, trawertyny i tufy wapienne).

Motywy wodne w alpinarium

Naturalistycznie w alpinarium wyglądać będą motywy wodne: stawki, strumyki, wodospady. Na ich tle doskonale zaprezentują się meble ogrodowe Gardenspace – połączenie naturalności i nowoczesności na najwyższym poziomie.

Możliwe jest również wykonanie alpinarium w ogrodzie zimowym czyli potocznej oranżerii, przykłady konstrukcji takich ogrodów znajdziecie na stronie Wintergarten

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.