Eksperymenty formalne z fotografią to nie jest wynalazek naszych czasów. Już w połowie XIX wieku zastosowano po raz pierwszy fotomontaż. Jego istotą jest łączenie w jednej odbitce kilku odrębnych zdjęć. Można zrobić to metodą fotograficzną poprzez naświetlenie papieru pokrytego emulsją światłoczułą obrazami, które pochodzą z dwóch lub więcej klisz (negatywów).
Fotomontaż w zasięgu ręki
Dostępne obecnie programy do obrabiania zdjęć znacznie ułatwiają wykonanie fotomontażu. Ale może warto powrócić do starej metody nożyczek i kleju. Pobawić się trochę jak dzieci albo jeszcze lepiej – włączyć dzieci do zabawy. Okaże się ona najlepszą lekcją plastyki i historii sztuki.
Fotomontaż artystyczny
Przykładem wykorzystania metody fotomontażu w sztuce wysokiej może być dzieło Johna Heartfielda Metamorfoza: Ebert-Hindenburg-Hitler. Połączono tutaj zdjęcia robaków i postaci, poruszając ważny historycznie temat powstania faszyzmu. Fotomontaż wydobywa absurdy tkwiące w ludzkiej psychice i historii.
Fotomontaż w naszym domu
W naszych domach możemy wykorzystać fotomontaż na swój własny niepowtarzalny sposób. Nie tylko warto poświęcić uwagę cudzym dziełom i ich reprodukcje (czy oryginały) powiesić na ścianie. Lepiej spróbować zrobić fotomontaż samodzielnie. Stworzymy w ten sposób naprawdę zaskakującą dekorację o artystycznych walorach.
Najlepiej wykonać taki fotomontaż, posługując się technikami, o których była mowa. W tej twórczości najważniejsza jest sama koncepcja, pomysł, ciekawe połączenie. Samodzielnie wykonane dzieła, zwłaszcza te nawiązujące do przyrody, w intersujący sposób udekorują także przestrzeń ogrodowego pawilonu, w którym ustawimy szykowne meble ogrodowe Oltre. Stworzymy wówczas coś na wzór przestrzeni galerii sztuki, otwartej na naturę i kulturę.