Fotomontaż jako atrakcyjna dekoracja

Eksperymenty formalne z fotografią to nie jest wynalazek naszych czasów. Już w połowie XIX wieku zastosowano po raz pierwszy fotomontaż. Jego istotą jest łączenie w jednej odbitce kilku odrębnych zdjęć. Można zrobić to metodą fotograficzną poprzez naświetlenie papieru pokrytego emulsją światłoczułą obrazami, które pochodzą z dwóch lub więcej klisz (negatywów).

Fotomontaż w zasięgu ręki

Dostępne obecnie programy do obrabiania zdjęć znacznie ułatwiają wykonanie fotomontażu. Ale może warto powrócić do starej metody nożyczek i kleju. Pobawić się trochę jak dzieci albo jeszcze lepiej – włączyć dzieci do zabawy. Okaże się ona najlepszą lekcją plastyki i historii sztuki.

Fotomontaż artystyczny

Przykładem wykorzystania metody fotomontażu w sztuce wysokiej może być dzieło Johna Heartfielda Metamorfoza: Ebert-Hindenburg-Hitler. Połączono tutaj zdjęcia robaków i postaci, poruszając ważny historycznie temat powstania faszyzmu. Fotomontaż wydobywa absurdy tkwiące w ludzkiej psychice i historii.

Fotomontaż w naszym domu

W naszych domach możemy wykorzystać fotomontaż na swój własny niepowtarzalny sposób. Nie tylko warto poświęcić uwagę cudzym dziełom i ich reprodukcje (czy oryginały) powiesić na ścianie. Lepiej spróbować zrobić fotomontaż samodzielnie. Stworzymy w ten sposób naprawdę zaskakującą dekorację o artystycznych walorach.

Najlepiej wykonać taki fotomontaż, posługując się technikami, o których była mowa. W tej twórczości najważniejsza jest sama koncepcja, pomysł, ciekawe połączenie. Samodzielnie wykonane dzieła, zwłaszcza te nawiązujące do przyrody, w intersujący sposób udekorują także przestrzeń ogrodowego pawilonu, w którym ustawimy szykowne meble ogrodowe Oltre. Stworzymy wówczas coś na wzór przestrzeni galerii sztuki, otwartej na naturę i kulturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.