Kubizm na stole

Najczęściej nie zauważamy tego, co znajduje się blisko nas, obok czego żyjemy na co dzień. Pomijamy codzienne rzeczy, bo wydają się nam monotonne i zaledwie praktyczne. Tymczasem warto pochylić się nad zwykłymi sprawami i rzeczami, bo niosą one ze sobą wiele ciekawych znaczeń i historii. Spróbujmy z innej perspektywy spojrzeć na otaczający nas świat.

Kubistyczne inspiracje

Odsłanianie konstrukcji z każdej strony, patrzenie na rzecz ze wszystkich stron równocześnie – to podstawa kubistycznego pojmowania dzieła sztuki. Zrewolucjonizowało ono malarstwo i sztukę w ogóle. Głównym zadaniem artysty stało się poznawanie świata. Kubizm w swojej fazie analitycznej postulował rozbicie przedmiotu.

Rozbite lustra i designerskie stoliki

Kubistyczne dzieła z okresu analitycznego przypominają rozbite lustra. Kawałki nachodzą na siebie i widać w tym jakąś całość, ale właśnie rozbitą. Ten efekt wykorzystują obecnie projektanci designerskich stolików, które przypominają dzieła sztuki i stanowią niepowtarzalną dekorację wnętrz w awangardowym stylu. W ogóle współczesny design czerpie nadal z kubizmu, z jego zgeometryzowanych kształtów, zamiłowania do techniki kolażu, napisów.

Stolik kubistyczny

Juan Gris Stół – to przykład kubizmu z 1914 roku. Ten stół jest zdekonstruowany a potem stworzony od nowa. Trudno rozpoznać tutaj blat. Pokrywają go różne przedmioty codziennego użytku i autentyczne napisy wycięte z gazet (technika kolażu, wprowadzona przez kubistów).

Ten sposób tworzenia wykorzystują twórcy współcześni, którzy projektują i wykonują na przykład designerskie stoliki z recyclingu. Albo odsłaniają sam szkielet stolika.

Także w przestrzeni ogrodu możemy spotkać artystyczne meble ogrodowe Zumm. Ich forma jest spokojniejsza i bardziej dystyngowana, ale u swoich podstaw mają historię sztuki XX wieku i jej niebanalnych przeobrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.